Tentative Information - The information on this page is from last year's event. It will be updated soon.

Presentations

Lightning Talks

Judges

Jonathan Bakdash (Army Research Lab South)
Negin Fraidouni (UTA)
Tony Nguyen (Google)
Jeff Smith (QuantumIOT)

  • An Intelligent Vocational Storytelling Virtual Reality System for Augmenting Work Performance
    Sanika Doolani
  • Cherry-picking detection and correction in textual data (Best Lightning Talk Honorable Mention - $100)
    Israa Jaradat
  • Compressables: A Haptic Prototyping Toolkit for Wearable Compression Based Interfaces (Best Lightning Talk Award - $400)
    Shreyosi Endow
  • Generating Adversarial Examples for Recruitment Ranking Algorithms
    Anahita Samadi
  • Graph Describer -- Natural Language Generation from Knowledge Graphs
    Xiao Shi
  • Hate Target's Behavioral Reactions on Twitter
    Ana Aleksandric
  • Identifying Semantically Similar Fact-Checked Claims (Best Lightning Talk Honorable Mention - $100)
    Theodora Toutountzi
  • Querying and Processing Video Streams for Situation Monitoring
    Umme Hafsa Billah
  • Realistic re-evaluation of knowledge graph completion methods: An experimental study (Best Lightning Talk Runners-up - $250)
    Farahnaz Akrami
  • Representation and Strategy Learning for Variable-Size Tree Transformation Using Reinforcement Learning
    Shirin Shirvani
  • Weakly Supervised 2D/3D Hand Pose Estimation Using Generative Adversarial Networks (Best Lightning Talk Honorable Mention - $100)
    Farnaz Farahanipad
  • The Evolution of Self-Documentation in African Community Archives in Texas
    kYmberly Keeton
  • Detecting and managing race-based bias in Artificial Intelligence backed decisions (Best Lightning Talk Runners-up - $250)
    Bhanu Jain

Project Presentations and Demos

Judges

Ademola (Peter) Adejokun (Lockheed)
Sajib Datta (UTA)
Shahina Ferdous (Facebook)
Negin Fraidouni (UTA)
Latonya Smith (Citi)
Xingbo Wu (University of Illinois at Chicago)

  • FrameAnnotator and Semantic Frame Parser
    Fatma Arslan, Jacob Devasier
  • Covid-19 Visualization Based On Multilayer Network Analysis (CoWiz)
    Enamul Karim, Aparna Krishna Bhat
  • Graph Describer -- Natural Language Generation from Knowledge Graphs
    Xiao Shi, Zeyu Zhang, Zhengyuan Zhu
  • Design and Development of SafeDish
    Caleb Jiang, Blake Bottum, An Nguyen
  • Spread of misinformation about security and privacy related news on social media
    Mohit Singhal, Shreyasi Kinhekar, Nihal Kumarswamy
  • Increasing Robustness of Deep Learning-based Audio Detection Systems against Adversarial Examples
    Ashwitha Kassetty, Subham Pokhrel
  • Swarm control in the presence of faulty nodes
    Atul Shrotriya, Rucha Bapat
  • APCNN: Explore Multi-Layer Cooperation for CNN Optimization and Acceleration on FPGA
    Beilei Jiang, Xianwei Cheng
  • Anti-Abduction Application using Linear Regression Model
    Gokulraj Jayakumar, Jahnavi Nuthalapati
  • Cryptocurrency in Blockchain
    Hannah Sreya Bethapudi
  • Predictive General Intelligence (Best Project Presentation/Demo Honorable Mention - $100)
    Jacob Valdez
  • Senior Fit
    Kyle Henry
  • Open Source Wearable Computing (Best Project Presentation/Demo Honorable Mention - $100)
    Alexander Tavarez
  • SnapCycle: Developing an Image Classification Application to Classify Recyclable Items using a Pre-Trained Convolutional Neural Network (Best Project Presentation/Demo Award - $400)
    Praachi Khandekar, Aishwarya Sudarshan, Snaeha Shriram
  • An Intelligent Vocational Storytelling Virtual Reality System for Augmenting Work Performance (Best Project Presentation/Demo Runners-up - $250)
    Sanika Doolani
  • ClaimBuster: Toward the Holy Grail of Automated Fact-Checking (Best Project Presentation/Demo Honorable Mention - $100)
    Damian Jimenez, Fatma Arslan, Jacob Devasier, Rachit Agarwal, Sujan Dumaru
  • ClaimPortal: Integrated Monitoring, Searching, Checking, and Analytics of Factual Claims on Twitter
    Fatma Arslan, Josue Caraballo, Zhengyuan Zhu, Mapu Pham
  • Video Stream Querying for Identifying Situation
    Umme Hafsa Billah
  • A Map of Algorithms for Coding Competitions
    Shreyasi Kinhekar
  • Comparison of different neural and fuzzy models for recognizing vowels within uncontrolled environments
    Atul Shrotriya, Shilpa More
  • COVID-19 Misinformation Dashboard (Best Project Presentation/Demo Runners-up - $250)
    Zhengyuan Zhu, Kevin Meng, Josue Caraballo, Israa Jaradat, Xiao Shi, Zeyu Zhang, Farahnaz Akrami, Haojin Liao, Fatma Arslan, Damian Jimenez, Mohammed Samiul Saeef, Paras Pathak

OurCS@DFW Team Presentations

Judges

Christoph Csallner (UTA)
Negin Fraidouni (UTA)
Michael Mainard (Cognizant Softvision)
Jeff Smith (QuantumIOT)
Latonya Smith (Citi)

  • [CloudMining] Building a Cloud-based, Secure, Scalable, Data Analytic Web Application with Visualization
    Students: Diwash Humagain, Dedrick Jackson, Bhanu Jain
    Supervisor: David Levine
    Teaching Assistants: Akib Zaman, Khushboo Patel, Lakshmi Nandhimandalam
  • [CAV] Machine Learning Enabled Cooperative Perception for Connected Autonomous Vehicles
    Supervisors: Qing Yang and Song Fu
    Teaching Assistants: Jingda Guo, Sihai Tang
  • [CoWiz++] COVID-19 Visualization Dashboard using multilayer Network (MLN) Analysis (Best OurCS@DFW Team Presentation Awards - $400)
    Students: Soumya Manchikanti, Hajira Sheikh
    Supervisor: Sharma Chakravarthy
    Teaching Assistants: Kunal Samant, Endrit Memeti, Enamul Karim, Abhishek Santra
  • [Jellyfish] Development of a Cloud-Based IoT System for Tap Water Quality Monitoring (Best OurCS@DFW Team Presentation Runners-up - $250)
    Students: Javier Manzano Blanco, Edward Dijeh, Hemantha Govindu, Nikita Menon
    Supervisor: Ming Li
    Teaching Assistants: Srinivasan Murali, Ashlei Burrola, Hoang Luu
  • [model-is-you] Thinking Declaratively in an Imperative World (Best OurCS@DFW Team Presentation Honorable Mention - $100)
    Students: Kathryn Denier
    Supervisor: Allison K. Sullivan
    Teaching Assistant: Anahita Samadi
  • [SmartHome] Home Automation System Design (Best OurCS@DFW Team Presentation Honorable Mention - $100)
    Students: Xavier Holliday, Madison Nguyen
    Supervisor: Habeeb Olufowobi
    Teaching Assistants: Jeffrey Arukwe
  • [Misinfodemic] Tracking COVID-19 Misinformation (Best OurCS@DFW Team Presentation Honorable Mention - $100)
    Students: Jasmine Hyder, Anusha Kakileti, Ashwitha Kassetty, Angelica Magnussen, John Mo, Lauren Nicolas
    Supervisor: Chengkai Li
    Teaching Assistants: Fatma Arslan, Jacob Devasier, Damian Jimenez, Xiao Shi, Haiqi Zhang, Zhengyuan Zhu
  • [GraphFun] Graph Theory: From Puzzles to Practical Problems
    Students: Abhay Mittal, Elizabeth Romero
    Supervisor: Sanjukta Bhowmick
    Teaching Assistants: Fariba Afrin Irany, Lohit Velkuri, Aashish Pandey
  • [IoT2IoT] Beyond Being There: Distributed Interactions for the Internet of Things (Best OurCS@DFW Team Presentation Awards - $400)
    Students: Maya Akins, Shreyasi Kinhekar, Alisha Kunwar, Vyshnavi Nalla, An Nguyen, Pei-Yun Tseng
    Supervisor: Cesar Torres
    Teaching Assistants: Shreyosi Endow
  • [VIRUS] How to Take Apart a Computer Virus
    Students: Michael Aiyedun, Nathan Brito, Kennedy Logsdon
    Supervisors: Sean Pierce and Carter Tiernan
    Teaching Assistants: Jackson Liller, Joshua Chi, Erika Leal, Mohit Singhal
  • [SeeSounds] Eyes that See Sounds: Detecting Audio Events with Deep Learning (Best OurCS@DFW Team Presentation Runners-up - $250)
    Students: Aarushi Chitagi, Mapu Pham
    Supervisor: Shirin Nilizadeh
    Teaching Assistants: Rodrigo Silva Dos Santos, Sadegh Moosavi
  • [iMask] Building a Smart Personal Mask for Continuous Health Monitoring
    Students: Chalieta Audreylia, Bobby Flennoy, Selena Naidoo, Safia Sharif
    Supervisor: VP Nguyen
    Teaching Assistants: Tien Pham
A figure

SCRF - a festival for all students in computing
February 21, 2022


Funding for the Event Provided By

Goldman Sachs


Of Interest

OurCS@DFW is also happening at UTA. Learn more about it.


Computer Science and Engineering at UTA